جدیدترین اخبار

جدید ترین اخبار مرکز

انتخاب مركز جهاددانشگاهي اراك به عنوان دبيرخانه ششمين درون دانشگاهي جشنواره "حركت" در استان مركزي

IMAGE

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 براي سومين سال متوالي مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك به عنوان دبيرخانه ششمين جشنواره درون دانشگاهي "حركت" در استان مركزي انتخاب شد. مهندس مسعود شهرجردي، سرپرست مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك در اين رابطه با اشاره به اينكه جشنواره ملي حركت ويژه انجمن... ادامه مطلب...

تجليل از انجمن هاي علمي گروه مديريت و صنعت مركز جهاددانشگاهي اراك در آیین اختتامیه جشنواره "حرکت"

IMAGE

شنبه, 29 ارديبهشت 1397   مراسم اختتاميه پنجمين جشنواره درون دانشگاهي «حركت» با حضور جمعي از مسئولان و با تجليل از انجمن هاي علمي گروه مديريت وخدمات اجتماعي و گروه صنعت مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك 26 ارديبهشت ماه در مركز تربيت مربي و پژوهش هاي فني حرفه اي كرج برگزار شد. بر اساس اين... ادامه مطلب...

به همت دفتر كارآفريني مركز جهاددانشگاهي اراك؛ همايش "كارآفريني در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات"برگزار شد

IMAGE

شنبه, 29 ارديبهشت 1397 همايش "كارآفريني در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات" در راستاي هم انديشي پيوند دانشگاه ها با نياز بازار كار و كارآفريني در حوزه فناوري به همت دفتر كارآفريني و ارتباط با جامعه و صنعت مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك و با همكاري استانداري مركزي برگزار شد. بر اساس اين... ادامه مطلب...

برپايي نمايشگاه كتاب عمومي و تخصصي در مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك

IMAGE

دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 همزمان با هفته كتاب و كتابخواني، نمايشگاه كتاب عمومي و تخصصي از 23 ارديبهشت ماه جاري در مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك افتتاح شد. بر اساس اين گزارش؛ در اين نمايشگاه كه به همت كانون فرهنگي هنري مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك و با همكاري انتشارات... ادامه مطلب...

برگزاري گفتمان دانشجويي "اقتصاد مقاومتي" در مركز جهاددانشگاهي اراك

IMAGE

دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 گفتمان دانشجويي "اقتصاد مقاومتي" 22 ارديبهشت ماه با هدف ارتقاي آگاهي و توانمندي دانشجويان در زمينه‌هاي تحليل، نقد و ارزشيابي مسائل روز كشور در مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك برگزار شد. بر اساس اين گزارش؛ سيدفرشاد ميرداودي از اساتيد دانشگاهي در اين گفتمان تصريح... ادامه مطلب...

مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اراک

سرپرست مركز آموزش جهاددانشگاهي اراك تاكيد كرد: نقش ايجاد مراكز نوآوري در تحقق اهداف نظام علمي كاربردي

سرپرست مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك گفت: بحث تغيير رويكرد توسعه آموزش عالي از عرضه گرايي به ماموريت گرايي بر اساس آمايش آموزش عالي در استانها مبتني بر پاسخگويي به نيازهاي استان ها و مناطق بسيار مهم مي باشد.

مهندس مسعود شهرجردي، سرپرست مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك با اشاره به نقش ايجاد مراكز نوآوري و رشد در تحقق اهداف نظام علمي كاربردي، اظهاركرد: يكي از مهمترين مسائلي كه امروز مسئولان، سياستگذاران و تصميم گيران در نظام آموزش عالي به ويژه در زير نظام علمي كاربردي با آن مواجه اند بحث بحران هويت مراكز، افت كيفيت آموزشي، گسترش بي رويه مراكز آموزش علمي كاربردي و صندلي هاي خالي آنها مي باشد.


وي با بيان اينكه مقام معظم رهبري توصيه بسيار مهمي در فعاليت هاي آموزش عالي داشته اند، افزود: ايشان توسعه غيرهدفمند آموزش عالي را موجب اتلاف بودجه و نيروي انساني دانسته و بايستي نيازهاي اصلي كشور در حوزه هاي مختلف علم و فناوري شناسايي شود تا تعداد دانشگاه ها، دانشجويان و رشته هاي لازم و سطوح اين رشته ها بر اساس اين نيازها مشخص شود.

شهرجردي ادامه داد: وزارت علوم در اين زمينه ماموريت عهده داري تربيت نيروي انساني متعهد، متخصص، پژوهشگر و كارآفرين و ماهر مبتني بر آموزه ها و انديشه هاي ايراني و اسلامي و عدالت محور را برگزيده و به توليد علم و توسعه و ترويج و نهادينه كردن احكام اسلامي، اخلاق حرفه اي گسترش آموزش عالي متناسب با نيازهاي جامعه دانش بنيان در ساختاري كارآمد، نظام مند و اثربخش در سطوح ملي، منطقه اي و فراملي بپردازد كه با اين ماموريت بحث تغيير رويكرد توسعه آموزش عالي از عرضه گرايي به ماموريت گرايي بر اساس آمايش آموزش عالي در استانها مبتني بر پاسخگويي به نيازهاي استان ها و مناطق بسيار مهم مي باشد.

اين مقام مسئول اذعان كرد: بر اين اساس يكي از ساختارهايي كه وزارت علوم جهت تحقق اهداف فوق به آن توجه نموده است مراكز رشد و نوآوري با هدف بستر سازي جهت تجاري كردن دستاوردهاي تحقيقاتي، ايجاد زمينه كارآفريني و حمايت از نوآوري و خلاقيت نيروهاي محقق جوان، كمك به رونق اقتصاد محلي مبتني بر فناوري، ايجاد فضاي لازم گسترش و رشد واحدهاي كوچك و متوسط دانش مدار و فناور فعال در زمينه هاي فناوري، بستر سازي جهت ايجاد فرصت هاي شغلي مناسب جهت جذب كارآفرينان و دانش آموختگان دانشگاهي در زمينه هاي فناوري و توليد و توسعه محصولات و فرآيندهاي فناوري قابل عرضه به بازار مي باشد.

شهرجردي ادامه داد: نظام آموزش علمي كاربردي به عنوان يك زير نظام از 10 زير نظام آموزش عالي فعال در سطح كشور در راستاي توصيه مقام معظم رهبري و تحقق ماموريت وزارت علوم كه اشاره شد و با هدف ايجاد بستر مناسب براي فعاليت همه‌جانبه(صنعتي، نظامي و دانشگاهي) در گسترش اعتلاي دانش و پژوهش علمي-كاربردي كشور، ارتقاي شاخص‌هاي كمي وكيفي آموزش‌هاي كاربردي در جامعه، فراهم‌سازي زيربناي مناسب به‌منظور به‌كارگيري توان دانش‌آموختگان دوره‌هاي نظري در حل مسائل كاربردي و زمينه‌ سازي زيربناي مناسب براي ايجاد انتقال فناوري نوين تشكيل گرديد و در اين راستا مراكز آموزش علمي كاربردي وابسته و يا زير مجموعه موسسات آموزش عالي و دستگاههاي اجرايي، مجري تحقق اهداف دانشگاه جامع علمي كاربردي مي گرديدند.

وي خاطرنشان كرد: مراكز آموزش علمي كاربردي مي توانند با توجه به پتانسيل ها، مزيت ها و منابع موجود منطقه فعاليت به ايجاد اشتغال پايدار و افزايش بهره وري اقتصادي كمك كرده و با حمايت از ايده هاي نو و خلاق، حمايت از فرايندهاي نو در ارائه خدمات ارزش افزوده، كمك به ايجاد و حمايت از ايده هاي خلاقانه دانشجويي، ايجاد فضايي مناسب جهت توليد، عرضه و تقاضاي فناوري و عقد قراردادهاي مربوطه، ايجاد فضاي حمايتي جهت تجاري سازي نوآوري ها، ارائه خدمات مشاوره اي به دانشجويان، اساتيد و كارآفرينان و ايجاد واحدها و تيم هاي نوآور در زمينه تخصصي با توجه به مأموريت گرايي مراكز و با ايجاد خودباوري و روحيه كارآفريني در بين دانشجويان و افراد منطقه مي پردازد.

اين مقام مسئول ادامه داد: مراكز علمي كاربردي استارتاپ ها، مراكز نوآوري، مراكز رشد و شتاب دهنده ها را با هدف حمايت از دانشجويان، اساتيد، مخترعين و صاحبان ايده هاي مبتني بر كارآفريني به منظور تجاري سازي ايده هاي خلاقانه با اولويت ماموريت هاي مراكز، كمك به انتقال تكنولوژي با توجه به شرايط فرهنگي، اجتماعي منطقه، ايجاد خودباوري و روحيه كارآفريني در دانشجويان برگزار مي نمايد.

سرپرست مركز آموزش جهاددانشگاهي در پايان خاطرنشان كرد: مراكز آموزش علمي كاربردي بر مبناي توانمندي هاي استان، بررسي نقاط ضعف و قوت، فرصت و تهديدهاي بخش صنعت، معدن و تجارت، بررسي شهرك هاي صنعتي و نواحي صنعتي استان و همچنين با شناخت كانون هاي هماهنگي دانش و صنعت استان در كنار آموزش مهارتي در زمينه برگزاري استارتاپ ها، ايجاد ساختارهاي مراكز نوآوري، رشد و شتاب دهنده اقدام و با ارايه خدمات مشاوره اي، عمومي، تخصصي، نمايندگي سازمان هاي حمايت كننده مالي به هسته ها و واحدهاي فناور در راستاي سناريوي پيشنهادي جهت تامين منابع مالي مبتني بر بازار، دانشگاه را جهت تحقق اهداف خود ياري نمايند.