جدیدترین اخبار

جدید ترین اخبار مرکز

کسب رتبه برتر مسابقات قرآن اوقاف استان مرکزی توسط جهادگر جهاددانشگاهی استان مرکزی

IMAGE

چهارشنبه, 20 تیر 1397  جهادگر جهاد دانشگاهی استان مرکزی در مسابقات استانی قرآن کریم اوقاف به مقام دوم دست یافت. بر اساس این گزارش؛ رقابت ۲۵۴ منتخب استان مرکزی در مرحله استانی چهل و یکمین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف با تلاوت علیرضا احمدی قاری بین المللی در رشته‌های حفظ ۵ جزء، ۱۰ جزء، ۲۰ جزء، کل،... ادامه مطلب...

برگزاری پنجمين آزمون استخدامي دستگاه های اجرايي در مرکزعلمی کاربردی جهاد دانشگاهی اراک

شنبه, 16 تیر 1397 همزمان با سراسر کشور، پنجمين آزمون استخدامي متمرکز دستگاه های اجرايي در مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اراک برگزار شد. مهندس مسعود شهرجردی، سرپرست مرکز علمی کاربردی اراک با اعلام این خبر، افزود: اين آزمون براي جذب افراد واجد شرايط در 9 دستگاه اجرايي شامل وزارت آموزش و... ادامه مطلب...

بازديد سرپرست و مسئولان دفاتر كارآفريني و نوآوري مركز جهاددانشگاهي اراك از پارك علم و فناوري استان

IMAGE

چهارشنبه, 06 تیر 1397 سرپرست و مسئولان دفاتر كارآفريني و نوآوري مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك 5 تيرماه از پارك علم و فناوري استان بازديد و در جلسه اي كه به منظور تبادل نظر و بحث پيرامون پارك و مراكز علمي كاربردي برگزار شد، شركت کردنند. بر اساس اين گزارش؛ دكتر رفيعي رئيس پارك علم و... ادامه مطلب...

اعلام فراخوان بيست و هفتمين اجلاس سراسري نماز با عنوان "شيوه ها و مهارت هاي دعوت به نماز "

IMAGE

سه شنبه, 05 تیر 1397 ستاد اقامه نماز كشور فراخوان بيست و هفتمين اجلاس سراسري نماز را با عنوان «شيوه‌ها و مهارت‌هاي دعوت به نماز» منتشر كرد. بر اساس اين گزارش؛ موضوعات اين دوره از فراخوان اجلاسيه شامل شيوه‌هاي انس كودكان با نماز در مهدهاي كودك، مهارت‌هاي دعوت به نماز در مدارس و دانشگاه‌ها،... ادامه مطلب...

اجراي اقدامات فرهنگي همزمان با هفته مبارزه با مواد مخدر در مركز جهاددانشگاهي اراك

IMAGE

دوشنبه, 04 تیر 1397 همزمان با هفته مبارزه با مواد مخدر، مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك با توجه به ضرورت فرهنگ سازي در اين موضوع به اجراي اقدامات فرهنگي متعدد نموده است. مهندس مسعود شهرجردي، سرپرست مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك در اين رابطه با تاكيد بر لزوم فرهنگ سازي... ادامه مطلب...

مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اراک

به همت مرکز جهاددانشگاهی اراک؛ همایش علمی "حقوق کودک در آیینه قانون" برگزار شد

همایش علمی "حقوق کودک در آیینه قانون" به همت دفتر کارآفرینی و ارتباط با جامعه و صنعت مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اراک و گروه مدیریت و خدمات اجتماعی مرکز ، ۱۹ آذرماه در سالن آمفی تئاتر جهاددانشگاهی استان مرکزی برگزار شد.

رضوان محمدی، مدرس دانشگاه در این همایش علمی با اشاره به اسناد بین‌المللی حقوق کودک گفت: اولین کنوانسیون حقوق کودک به سال ۱۹۲۴ برمی‌گردد که آنهم بخاطر فجایع جنگ جهانی اول و دوم نوشته شد، این اعلامیه ۵ ماده‌ای با کمک اتحادیه بین‌المللی حقوق کودکان ایجاد شد.

وی ادامه داد: این اعلامیه الزام آور نبود، در ۲۰ نوامبر ۱۹۵۹ مجدداً اعلامیه دیگری به تبع اعلامیه ۱۹۲۴ با ۱۰ اصل اساسی در خصوص تامین اجتماعی، سلامت و بهداشت کودک، آموزش و پرورش و... تصویب شد اعلامیه کنوانسیونی که ۱۵۰ کشور از جمله ایران آن را پذیرفت مربوط می‌شود به کنوانسیون سال ۱۹۸۹.

محمدی تصریح کرد: در ماده یک کنوانسیون آمده است که منظور از کودک، افراد زیر۱۸ سال هستند، مگر اینکه طبق قانون کشور، سن بلوغ، کمتر تشخیص داده شود چنانچه مبنای سن بلوغ در ایران، بلوغ شرعی است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: این کنوانسیون دارای یک مقدمه و ۵۴ ماده است، اصل ۴ قانون اساسی می‌گوید کلیه قوانین و مقررات مدنی و جزائی، مالی، اقتصادی، اداری و... باید بر اساس موازین اسلامی باشد طبق اصل ۷۲ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی قوانین مطابق با شریعت را تصویب می‌کند که طبق اصل ۹۶ قانون اساسی تشخیص این موضوع با شورای نگهبان است.

وی با بیان اینکه حمایت‌هایی که قانونگذار باید از حقوق کودک داشته باشد بسیار مهم است گفت: در اسناد بین‌المللی بطور خاص به حقوق کودک پرداخته شده، در قوانین ایران نیز حقوق کودک کاملاً شفاف است در قوانین کشور این حقوق بطور عام، تمام افراد را شامل می‌شود در واقع تفکیکی صورت نگرفته است.

محمدی بیان کرد: ماده یک‌هزار و ۱۵۸ قانون مدنی، امور کودک را به ترتیب به والدین می‌سپارد، قانون اصلاحیه یک‌هزار ۱۶۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام حضانت کودک را تا ۷ سالگی به مادر و بعد از آن به پدر می‌دهد، این‌ موارد بخشی از حمایت‌های خانوادگی قانونگذار از کودک است حتی در ماده یک‌هزار ۱۷۶ به کودک حق شیر داده شده است.

این مقام مسئول در پایان، مطرح کرد:بحث ولایت طفل صغیر، اعطای سرپرستی کودک به مادران شایسته نیز از حمایت‌های قانونگذار به شمار می‌رود، در مسئولیت کیفری کودکان نیز از آنجایی که ملاک، بلوغ شرعی است مباحث چالش بر انگیزی وجود دارد که البته قانون تمام جوانب آن را در نظر گرفته است.

شایان ذکر است؛ برگزاری همایش علمی "حقوق کودک در آیینه قانون" در راستای برش استانی برنامه جامع حمایت از حقوق کودک و نوجوان به همت جهاددانشگاهی استان مرکزی برگزار شد.