جدیدترین اخبار

جدید ترین اخبار مرکز

بازدید علمی دانشجویان مرکز جهاددانشگاهی اراک از دفتر پیشخوان دولت

IMAGE

پنج شنبه, 24 اسفند 1396 به همت دفتر کارآفرینی و ارتباط با جامعه و صنعت مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی اراک، جمعی از دانشجویان این مرکز آموزشی از دفتر پیشخوان دولت بازدید نمودند. بر اساس این گزارش؛ به منظور افزایش سطح آگاهی دانشجویان مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی اراک و در راستای... ادامه مطلب...

ثبت نام رايگان فارغ التحصيلان جوياي كار درمركز كاريابي اطلس به همت مركز جهاددانشگاهي اراك

IMAGE

دوشنبه, 21 اسفند 1396 به همت دفتر كارآفريني مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك و با همكاري مركز كاريابي و مشاوره شغلي اطلس، ثبت نام رايگان از فارغ التحصيلان جوياي كار جهت طرح كارورزي دانش آموختگان دانشگاهي انجام مي شود. بر اساس اين گزارش؛ دانش آموختگاني كه به دنبال استخدام دركارخانجات... ادامه مطلب...

اعزام دانشجويان مركز جهاددانشگاهي اراك به اردوي راهيان نور

IMAGE

یکشنبه, 20 اسفند 1396 سرپرست مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك از اعزام جمعي از دانشجويان اين مركز آموزشي به اردوي راهيان نور خبر داد. مهندس مسعود شهرجردي با اعلام اين خبر، اظهاركرد: امسال نيز همانند سال‌ هاي گذشته اردوي بزرگ  فرهنگي زيارتي راهيان نور دانشجويي در مناطق عملياتي جنوب... ادامه مطلب...

بيش از هزار اصله نهال در مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك غرس شد

IMAGE

یکشنبه, 20 اسفند 1396 همزمان با روز درختكاري و هفته منابع طبيعي و روز بزرگداشت شهدا، بيش از 1000 اصله نهال در مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك غرس شد. بر اساس اين گزارش؛ مراسم كاشت درخت با هدف اشاعه فرهنگ درختكاري و ترويج فرهنگ حفظ  و نگهداري درختان و توجه بيشتر به توسعه فضاي سبز در اين مركز... ادامه مطلب...

برگزاري جشن دانش آموختگي دانشجويان مركز آموزش جهاددانشگاهي اراك

IMAGE

یکشنبه, 20 اسفند 1396 در آستانه سالروز ولادت حضرت فاطمه(س) و ميلاد حضرت امام خميني(ره)، مراسم جشن دانش آموختگي دانشجويان مركز آموزش عالي علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك به همت امور فرهنگي دانشجويي اين مركز آموزشي، 17 اسفندماه در  برگزار شد. شايان ذكر است؛ قرائت سوگند نامه توسط دانشجويان مركز آموزش... ادامه مطلب...

مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اراک

به همت مرکز جهاددانشگاهی اراک؛ همایش علمی "حقوق کودک در آیینه قانون" برگزار شد

همایش علمی "حقوق کودک در آیینه قانون" به همت دفتر کارآفرینی و ارتباط با جامعه و صنعت مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اراک و گروه مدیریت و خدمات اجتماعی مرکز ، ۱۹ آذرماه در سالن آمفی تئاتر جهاددانشگاهی استان مرکزی برگزار شد.

رضوان محمدی، مدرس دانشگاه در این همایش علمی با اشاره به اسناد بین‌المللی حقوق کودک گفت: اولین کنوانسیون حقوق کودک به سال ۱۹۲۴ برمی‌گردد که آنهم بخاطر فجایع جنگ جهانی اول و دوم نوشته شد، این اعلامیه ۵ ماده‌ای با کمک اتحادیه بین‌المللی حقوق کودکان ایجاد شد.

وی ادامه داد: این اعلامیه الزام آور نبود، در ۲۰ نوامبر ۱۹۵۹ مجدداً اعلامیه دیگری به تبع اعلامیه ۱۹۲۴ با ۱۰ اصل اساسی در خصوص تامین اجتماعی، سلامت و بهداشت کودک، آموزش و پرورش و... تصویب شد اعلامیه کنوانسیونی که ۱۵۰ کشور از جمله ایران آن را پذیرفت مربوط می‌شود به کنوانسیون سال ۱۹۸۹.

محمدی تصریح کرد: در ماده یک کنوانسیون آمده است که منظور از کودک، افراد زیر۱۸ سال هستند، مگر اینکه طبق قانون کشور، سن بلوغ، کمتر تشخیص داده شود چنانچه مبنای سن بلوغ در ایران، بلوغ شرعی است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: این کنوانسیون دارای یک مقدمه و ۵۴ ماده است، اصل ۴ قانون اساسی می‌گوید کلیه قوانین و مقررات مدنی و جزائی، مالی، اقتصادی، اداری و... باید بر اساس موازین اسلامی باشد طبق اصل ۷۲ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی قوانین مطابق با شریعت را تصویب می‌کند که طبق اصل ۹۶ قانون اساسی تشخیص این موضوع با شورای نگهبان است.

وی با بیان اینکه حمایت‌هایی که قانونگذار باید از حقوق کودک داشته باشد بسیار مهم است گفت: در اسناد بین‌المللی بطور خاص به حقوق کودک پرداخته شده، در قوانین ایران نیز حقوق کودک کاملاً شفاف است در قوانین کشور این حقوق بطور عام، تمام افراد را شامل می‌شود در واقع تفکیکی صورت نگرفته است.

محمدی بیان کرد: ماده یک‌هزار و ۱۵۸ قانون مدنی، امور کودک را به ترتیب به والدین می‌سپارد، قانون اصلاحیه یک‌هزار ۱۶۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام حضانت کودک را تا ۷ سالگی به مادر و بعد از آن به پدر می‌دهد، این‌ موارد بخشی از حمایت‌های خانوادگی قانونگذار از کودک است حتی در ماده یک‌هزار ۱۷۶ به کودک حق شیر داده شده است.

این مقام مسئول در پایان، مطرح کرد:بحث ولایت طفل صغیر، اعطای سرپرستی کودک به مادران شایسته نیز از حمایت‌های قانونگذار به شمار می‌رود، در مسئولیت کیفری کودکان نیز از آنجایی که ملاک، بلوغ شرعی است مباحث چالش بر انگیزی وجود دارد که البته قانون تمام جوانب آن را در نظر گرفته است.

شایان ذکر است؛ برگزاری همایش علمی "حقوق کودک در آیینه قانون" در راستای برش استانی برنامه جامع حمایت از حقوق کودک و نوجوان به همت جهاددانشگاهی استان مرکزی برگزار شد.

پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

خبر خوان - سايت مرکزی جهاد دانشگاهی

جهاد دانشگاهی | اخبار پژوهش و فناوری

جهاد دانشگاهی