جدیدترین اخبار

جدید ترین اخبار مرکز

انتخاب مركز جهاددانشگاهي اراك به عنوان دبيرخانه ششمين درون دانشگاهي جشنواره "حركت" در استان مركزي

IMAGE

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 براي سومين سال متوالي مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك به عنوان دبيرخانه ششمين جشنواره درون دانشگاهي "حركت" در استان مركزي انتخاب شد. مهندس مسعود شهرجردي، سرپرست مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك در اين رابطه با اشاره به اينكه جشنواره ملي حركت ويژه انجمن... ادامه مطلب...

تجليل از انجمن هاي علمي گروه مديريت و صنعت مركز جهاددانشگاهي اراك در آیین اختتامیه جشنواره "حرکت"

IMAGE

شنبه, 29 ارديبهشت 1397   مراسم اختتاميه پنجمين جشنواره درون دانشگاهي «حركت» با حضور جمعي از مسئولان و با تجليل از انجمن هاي علمي گروه مديريت وخدمات اجتماعي و گروه صنعت مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك 26 ارديبهشت ماه در مركز تربيت مربي و پژوهش هاي فني حرفه اي كرج برگزار شد. بر اساس اين... ادامه مطلب...

به همت دفتر كارآفريني مركز جهاددانشگاهي اراك؛ همايش "كارآفريني در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات"برگزار شد

IMAGE

شنبه, 29 ارديبهشت 1397 همايش "كارآفريني در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات" در راستاي هم انديشي پيوند دانشگاه ها با نياز بازار كار و كارآفريني در حوزه فناوري به همت دفتر كارآفريني و ارتباط با جامعه و صنعت مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك و با همكاري استانداري مركزي برگزار شد. بر اساس اين... ادامه مطلب...

برپايي نمايشگاه كتاب عمومي و تخصصي در مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك

IMAGE

دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 همزمان با هفته كتاب و كتابخواني، نمايشگاه كتاب عمومي و تخصصي از 23 ارديبهشت ماه جاري در مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك افتتاح شد. بر اساس اين گزارش؛ در اين نمايشگاه كه به همت كانون فرهنگي هنري مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك و با همكاري انتشارات... ادامه مطلب...

برگزاري گفتمان دانشجويي "اقتصاد مقاومتي" در مركز جهاددانشگاهي اراك

IMAGE

دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 گفتمان دانشجويي "اقتصاد مقاومتي" 22 ارديبهشت ماه با هدف ارتقاي آگاهي و توانمندي دانشجويان در زمينه‌هاي تحليل، نقد و ارزشيابي مسائل روز كشور در مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك برگزار شد. بر اساس اين گزارش؛ سيدفرشاد ميرداودي از اساتيد دانشگاهي در اين گفتمان تصريح... ادامه مطلب...

مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اراک

به همت مرکز جهاددانشگاهی اراک؛ همایش علمی "حقوق کودک در آیینه قانون" برگزار شد

همایش علمی "حقوق کودک در آیینه قانون" به همت دفتر کارآفرینی و ارتباط با جامعه و صنعت مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اراک و گروه مدیریت و خدمات اجتماعی مرکز ، ۱۹ آذرماه در سالن آمفی تئاتر جهاددانشگاهی استان مرکزی برگزار شد.

رضوان محمدی، مدرس دانشگاه در این همایش علمی با اشاره به اسناد بین‌المللی حقوق کودک گفت: اولین کنوانسیون حقوق کودک به سال ۱۹۲۴ برمی‌گردد که آنهم بخاطر فجایع جنگ جهانی اول و دوم نوشته شد، این اعلامیه ۵ ماده‌ای با کمک اتحادیه بین‌المللی حقوق کودکان ایجاد شد.

وی ادامه داد: این اعلامیه الزام آور نبود، در ۲۰ نوامبر ۱۹۵۹ مجدداً اعلامیه دیگری به تبع اعلامیه ۱۹۲۴ با ۱۰ اصل اساسی در خصوص تامین اجتماعی، سلامت و بهداشت کودک، آموزش و پرورش و... تصویب شد اعلامیه کنوانسیونی که ۱۵۰ کشور از جمله ایران آن را پذیرفت مربوط می‌شود به کنوانسیون سال ۱۹۸۹.

محمدی تصریح کرد: در ماده یک کنوانسیون آمده است که منظور از کودک، افراد زیر۱۸ سال هستند، مگر اینکه طبق قانون کشور، سن بلوغ، کمتر تشخیص داده شود چنانچه مبنای سن بلوغ در ایران، بلوغ شرعی است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: این کنوانسیون دارای یک مقدمه و ۵۴ ماده است، اصل ۴ قانون اساسی می‌گوید کلیه قوانین و مقررات مدنی و جزائی، مالی، اقتصادی، اداری و... باید بر اساس موازین اسلامی باشد طبق اصل ۷۲ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی قوانین مطابق با شریعت را تصویب می‌کند که طبق اصل ۹۶ قانون اساسی تشخیص این موضوع با شورای نگهبان است.

وی با بیان اینکه حمایت‌هایی که قانونگذار باید از حقوق کودک داشته باشد بسیار مهم است گفت: در اسناد بین‌المللی بطور خاص به حقوق کودک پرداخته شده، در قوانین ایران نیز حقوق کودک کاملاً شفاف است در قوانین کشور این حقوق بطور عام، تمام افراد را شامل می‌شود در واقع تفکیکی صورت نگرفته است.

محمدی بیان کرد: ماده یک‌هزار و ۱۵۸ قانون مدنی، امور کودک را به ترتیب به والدین می‌سپارد، قانون اصلاحیه یک‌هزار ۱۶۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام حضانت کودک را تا ۷ سالگی به مادر و بعد از آن به پدر می‌دهد، این‌ موارد بخشی از حمایت‌های خانوادگی قانونگذار از کودک است حتی در ماده یک‌هزار ۱۷۶ به کودک حق شیر داده شده است.

این مقام مسئول در پایان، مطرح کرد:بحث ولایت طفل صغیر، اعطای سرپرستی کودک به مادران شایسته نیز از حمایت‌های قانونگذار به شمار می‌رود، در مسئولیت کیفری کودکان نیز از آنجایی که ملاک، بلوغ شرعی است مباحث چالش بر انگیزی وجود دارد که البته قانون تمام جوانب آن را در نظر گرفته است.

شایان ذکر است؛ برگزاری همایش علمی "حقوق کودک در آیینه قانون" در راستای برش استانی برنامه جامع حمایت از حقوق کودک و نوجوان به همت جهاددانشگاهی استان مرکزی برگزار شد.